








Edition Roncalli

- SCRATCHPROOF: sapphire crystal, the best watch glass in the world
- DURABLE: solid Ronda quartz movement
-
SAFE: 5 ATMÂ waterproof
Support the circus: Circus-Theater Roncalli receives 50€ per edition sold.
With the Roncalli edition, STERNGLAS presents a timepiece that pays tribute to all the beautiful and spectacular moments that make up the German Circus-Theater Roncalli. The timepiece impresses with its sunburst dial in Roncalli blue and its champagne-gold case. Depicted as the moon phase, the Roncalli logo moves across the dial depending on the moon's position. At 6 o'clock, there is a date display with the STERNGLAS logo above it. The delicate elevated outer ring (rehaut) reminisces the ranks of a circus stage. The 38 mm model is driven by the analogue quartz movement Ronda 708. Also, the caseback and the crown are embellished by a Roncalli edition engraving. The classic black calfskin strap, the thin needle hands and the delicate minute scale create the minimalist STERNGLAS design.
Limited to 999 pieces.
| Dial | blue (sunburst) with bevel level |
| Hands | gold |
| Diameter | 38 mm |
| Material | 316L stainless steel, polished |
| Case height | 7 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 41 mm |
| Weight | 48 g |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Ronda 708 |
| Functions | 3 hands, date (6H), moon phase (find the manual here) |
| Strap type | Premium 20Â black |
| Material (strap) | calf leather |
| Length (strap) | 80 + 118 mm |
Original: $278.41
-65%$278.41
$97.44Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

- SCRATCHPROOF: sapphire crystal, the best watch glass in the world
- DURABLE: solid Ronda quartz movement
-
SAFE: 5 ATMÂ waterproof
Support the circus: Circus-Theater Roncalli receives 50€ per edition sold.
With the Roncalli edition, STERNGLAS presents a timepiece that pays tribute to all the beautiful and spectacular moments that make up the German Circus-Theater Roncalli. The timepiece impresses with its sunburst dial in Roncalli blue and its champagne-gold case. Depicted as the moon phase, the Roncalli logo moves across the dial depending on the moon's position. At 6 o'clock, there is a date display with the STERNGLAS logo above it. The delicate elevated outer ring (rehaut) reminisces the ranks of a circus stage. The 38 mm model is driven by the analogue quartz movement Ronda 708. Also, the caseback and the crown are embellished by a Roncalli edition engraving. The classic black calfskin strap, the thin needle hands and the delicate minute scale create the minimalist STERNGLAS design.
Limited to 999 pieces.
| Dial | blue (sunburst) with bevel level |
| Hands | gold |
| Diameter | 38 mm |
| Material | 316L stainless steel, polished |
| Case height | 7 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 41 mm |
| Weight | 48 g |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Ronda 708 |
| Functions | 3 hands, date (6H), moon phase (find the manual here) |
| Strap type | Premium 20Â black |
| Material (strap) | calf leather |
| Length (strap) | 80 + 118 mm |























