












Eluisa
Our new ladies model ELUISA is completely new for us in many ways. Not only is it our first watch with an oval case and dial, it is also our first bicolor model in silver and champagne gold.Â
The fine gold needle hands have a black pip that promises optimal readability even in reflective light, while the flat, double anti-reflective sapphire crystal guarantees lasting durability without unsightly scratches. The dial's raised applique markers also feature a hint of black, adding an exciting yet subtle touch to the design in addition to enhanced visibility.Â
The 12 mm slim, fine-link milanaise strap made of 316L stainless steel subtly hugs any wrist. The noble satin finish of the strap - achieved through an elaborate sandblasting process - forms a restrained contrast to the gleaming case and promises a secure fit and robustness with a filigree look.
— Scratch proof: sapphire crystal, the best watch glass in the world
— Milanaise strap: finely satined, made of 316L stainless steel
— Superslim: only 6,5 mm in height
| Dial | satined-silver |
| Hands | champagne-gold, black |
| Diameter | 27 x 33 mm |
| Material | 316LÂ stainless steel |
| Case height | 6,5 mm |
| Lug width | 12 mm |
| Lug-to-lug | 33 mm |
| Weight | 35 + 18 g |
| Water resistance | up to 5 Bar |
| Glass | flat sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Miyota GL22 |
| Strap type | Milanaise 12 silver |
| Material (strap) | 316L stainless steel (satined) |
| Length (strap) | 68 + 100 mm |
Original: $301.71
-65%$301.71
$105.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Our new ladies model ELUISA is completely new for us in many ways. Not only is it our first watch with an oval case and dial, it is also our first bicolor model in silver and champagne gold.Â
The fine gold needle hands have a black pip that promises optimal readability even in reflective light, while the flat, double anti-reflective sapphire crystal guarantees lasting durability without unsightly scratches. The dial's raised applique markers also feature a hint of black, adding an exciting yet subtle touch to the design in addition to enhanced visibility.Â
The 12 mm slim, fine-link milanaise strap made of 316L stainless steel subtly hugs any wrist. The noble satin finish of the strap - achieved through an elaborate sandblasting process - forms a restrained contrast to the gleaming case and promises a secure fit and robustness with a filigree look.
— Scratch proof: sapphire crystal, the best watch glass in the world
— Milanaise strap: finely satined, made of 316L stainless steel
— Superslim: only 6,5 mm in height
| Dial | satined-silver |
| Hands | champagne-gold, black |
| Diameter | 27 x 33 mm |
| Material | 316LÂ stainless steel |
| Case height | 6,5 mm |
| Lug width | 12 mm |
| Lug-to-lug | 33 mm |
| Weight | 35 + 18 g |
| Water resistance | up to 5 Bar |
| Glass | flat sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Miyota GL22 |
| Strap type | Milanaise 12 silver |
| Material (strap) | 316L stainless steel (satined) |
| Length (strap) | 68 + 100 mm |























