










Hamburg Automatik Edition Bronze
Our bestseller - the Hamburg Automatic - as a limited special edition:Ā The Hamburg Automatic Edition Bronze
With this special edition in bronze look, we are turning the spotlight on seafaring and its significance for our city. The design, inspired by maritime measuring instruments, is well accentuated in the 42 mm case. This owes its color, by the way, toĀ traditional ship's propellers, which are often made of bronze.
The combination with the reed green satin-finished dial gives the Hamburg Automatic Edition Bronze a special vintage look. The second hand in signal orange serves as a visual highlight. On the back of the case, in addition to the limitation number, there is the edition engraving of the famous "Wasserschloss" from Hamburg's Speicherstadt, which has been a UNESCO World Heritage Site since 2015.Ā
Like all STERNGLAS models, the Hamburg Automatic Edition Bronze is equipped with the best watch glass in the world: domed sapphire glass. Double anti-reflective and absolutely scratch-resistant!
ā Vintage design in bronze look with reed-green dial
ā Engraved limitation number & edition engraving "Wasserschloss" on the back
ā Unique edition of 999 timepieces
| Dial | satined reed-green, convexĀ curved |
| Hands | bronze, signal orange |
| Diameter | 42 mm |
| Material | 316L stainless steel,Ā PVD bronze, brushed |
| Case height | 12 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 45 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | mechanical automatic movement |
| Caliber | Miyota 8215 (new version) |
| Max. power reserve | 42 hours |
| Vibrations | 21,600 |
| Jewels | 21 jewels |
| Hacking function | yes |
| Strap type | VintageĀ 20 mocha (new version with stitches) |
| Material (strap) | cattleĀ leather |
| LengthĀ (strap) | 82 + 119 mm |
Original: $546.34
-65%$546.34
$191.22Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Our bestseller - the Hamburg Automatic - as a limited special edition:Ā The Hamburg Automatic Edition Bronze
With this special edition in bronze look, we are turning the spotlight on seafaring and its significance for our city. The design, inspired by maritime measuring instruments, is well accentuated in the 42 mm case. This owes its color, by the way, toĀ traditional ship's propellers, which are often made of bronze.
The combination with the reed green satin-finished dial gives the Hamburg Automatic Edition Bronze a special vintage look. The second hand in signal orange serves as a visual highlight. On the back of the case, in addition to the limitation number, there is the edition engraving of the famous "Wasserschloss" from Hamburg's Speicherstadt, which has been a UNESCO World Heritage Site since 2015.Ā
Like all STERNGLAS models, the Hamburg Automatic Edition Bronze is equipped with the best watch glass in the world: domed sapphire glass. Double anti-reflective and absolutely scratch-resistant!
ā Vintage design in bronze look with reed-green dial
ā Engraved limitation number & edition engraving "Wasserschloss" on the back
ā Unique edition of 999 timepieces
| Dial | satined reed-green, convexĀ curved |
| Hands | bronze, signal orange |
| Diameter | 42 mm |
| Material | 316L stainless steel,Ā PVD bronze, brushed |
| Case height | 12 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 45 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | mechanical automatic movement |
| Caliber | Miyota 8215 (new version) |
| Max. power reserve | 42 hours |
| Vibrations | 21,600 |
| Jewels | 21 jewels |
| Hacking function | yes |
| Strap type | VintageĀ 20 mocha (new version with stitches) |
| Material (strap) | cattleĀ leather |
| LengthĀ (strap) | 82 + 119 mm |























