









Hamburg Automatik Edition Küste
Our bestseller - the Hamburg Automatic - as a limited special edition: The Hamburg Automatic Edition Küste
Let’s be honest – there are many things to love about the sea. But nobody likes wading through plastic waste. Not even animals. That's why we are presenting the limited Hamburg Edition Küste (“Coast”) in cooperation with the non-profit organisation "Küste gegen Plastik e.V." (“Coast against plastic”) – now with an automatic movement and a special mission.
The 42 mm case made of polished 316L stainless steel contains the Miyota caliber 8215. In addition to a power reserve of 42 hours, it offers a date display and hacking function for precise adjustment of the watch. The double-domed sapphire glass with anti-reflective coating is not only absolutely scratch-resistant in everyday use, but also offers a perfect view of the maritime-inspired dial. With its strong dark blue, it is reminiscent of the impressive power of our seas. Together with the high-contrast hands in silver and white and a second hand in signal orange, the time is perfectly readable at all times.
To support the important mission for less plastic waste, our products and their shipping are climate neutral. As being neutral is not always enough, we donate 10 € to the organisation Küste gegen Plastik (Coast against Plastic) for every watch sold. On the back of the case there is an engraving of the Northern fulmar bird, which is particularly affected by plastic waste in the sea and thus represents what needs to be protected.
With the Hamburg Automatic Edition Küste you get one of a maximum of 999 pieces, which is truly unique thanks to a limitation number on the back.
✓ Vintage design in marine look with blue dial
✓ Engraved limitation number & edition engraving "northern fulmar" on the back
✓ Unique edition of 999 timepieces
| Dial | satined blue, convex curved |
| Hands | silver, signal orange |
| Diameter | 42 mm |
| Material | 316L stainless steel, silver, polished |
| Case height | 12 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 45 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | mechanical automatic movement |
| Caliber | Miyota 8215 (new version) |
| Max. power reserve | 42 hours |
| Vibrations | 21,600 |
| Jewels | 21 jewels |
| Hacking function | yes |
| Strap type | Edition strap nero-orange |
| Material (strap) | cattle leather |
| Length (strap) | 82 + 119 mm |
Original: $546.34
-65%$546.34
$191.22Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Our bestseller - the Hamburg Automatic - as a limited special edition: The Hamburg Automatic Edition Küste
Let’s be honest – there are many things to love about the sea. But nobody likes wading through plastic waste. Not even animals. That's why we are presenting the limited Hamburg Edition Küste (“Coast”) in cooperation with the non-profit organisation "Küste gegen Plastik e.V." (“Coast against plastic”) – now with an automatic movement and a special mission.
The 42 mm case made of polished 316L stainless steel contains the Miyota caliber 8215. In addition to a power reserve of 42 hours, it offers a date display and hacking function for precise adjustment of the watch. The double-domed sapphire glass with anti-reflective coating is not only absolutely scratch-resistant in everyday use, but also offers a perfect view of the maritime-inspired dial. With its strong dark blue, it is reminiscent of the impressive power of our seas. Together with the high-contrast hands in silver and white and a second hand in signal orange, the time is perfectly readable at all times.
To support the important mission for less plastic waste, our products and their shipping are climate neutral. As being neutral is not always enough, we donate 10 € to the organisation Küste gegen Plastik (Coast against Plastic) for every watch sold. On the back of the case there is an engraving of the Northern fulmar bird, which is particularly affected by plastic waste in the sea and thus represents what needs to be protected.
With the Hamburg Automatic Edition Küste you get one of a maximum of 999 pieces, which is truly unique thanks to a limitation number on the back.
✓ Vintage design in marine look with blue dial
✓ Engraved limitation number & edition engraving "northern fulmar" on the back
✓ Unique edition of 999 timepieces
| Dial | satined blue, convex curved |
| Hands | silver, signal orange |
| Diameter | 42 mm |
| Material | 316L stainless steel, silver, polished |
| Case height | 12 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 45 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | mechanical automatic movement |
| Caliber | Miyota 8215 (new version) |
| Max. power reserve | 42 hours |
| Vibrations | 21,600 |
| Jewels | 21 jewels |
| Hacking function | yes |
| Strap type | Edition strap nero-orange |
| Material (strap) | cattle leather |
| Length (strap) | 82 + 119 mm |























