















Hamburg Automatik silver update
Inspired by nautical measuring instruments, the focus of the Hamburg Automatik clearly lies on function. The northern German port city has a lot in common with the world of seafaring, which is also reflected in the design of this timepiece. The case size of 42 mm makes it the ideal everyday timepiece for every man who values style, practicality and precision. The detailed dial design and the precise 3-hand automatic movement with date function underline the technical character. The silver or graphite satin-finished dial with fine curvature gives the timepiece a sophisticated, yet simple look. The Hamburg Automatic embodies Hanseatic charm, authenticity and an eye for detail like no other model. The flair, the history, the modernity, the integrity, the down-to-earthness.
— SCRATCHPROOF: sapphire crystal, the best watch glass in the world
— DURABLE: solid Miyota automatic movement
— SAFE: 5 ATM waterproof
| Dial | satined-silver, convex curved |
| Hands | black-white |
| Diameter | 42 mm |
| Material | 316L stainless steel, polished |
| Case height | 12 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 45 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | mechanical automatic movement |
| Caliber | Miyota 8215 |
| Max. power reserve | 42 hours |
| Vibrations | 21,600 |
| Jewels | 21 jewels |
| Strap type | Vintage 20 mocha |
| Material (strap) | cattle leather |
| Length (strap) | 82 + 119 mm |
Original: $581.29
-65%$581.29
$203.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by nautical measuring instruments, the focus of the Hamburg Automatik clearly lies on function. The northern German port city has a lot in common with the world of seafaring, which is also reflected in the design of this timepiece. The case size of 42 mm makes it the ideal everyday timepiece for every man who values style, practicality and precision. The detailed dial design and the precise 3-hand automatic movement with date function underline the technical character. The silver or graphite satin-finished dial with fine curvature gives the timepiece a sophisticated, yet simple look. The Hamburg Automatic embodies Hanseatic charm, authenticity and an eye for detail like no other model. The flair, the history, the modernity, the integrity, the down-to-earthness.
— SCRATCHPROOF: sapphire crystal, the best watch glass in the world
— DURABLE: solid Miyota automatic movement
— SAFE: 5 ATM waterproof
| Dial | satined-silver, convex curved |
| Hands | black-white |
| Diameter | 42 mm |
| Material | 316L stainless steel, polished |
| Case height | 12 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 45 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | mechanical automatic movement |
| Caliber | Miyota 8215 |
| Max. power reserve | 42 hours |
| Vibrations | 21,600 |
| Jewels | 21 jewels |
| Strap type | Vintage 20 mocha |
| Material (strap) | cattle leather |
| Length (strap) | 82 + 119 mm |























