








Naos Automatik Edition Argo
Limited editionÂ
Our classic, the Naos Automatic, gets a colourful makeover: a limited special edition with a multi-coloured dial. We are fulfilling the STERNGLAS community's wish for a coloured automatic model. It comes with an exclusive edition strap made of brown vintage leather with an exciting contrast stitching in red.
Visual highlight: In addition to the limitation number, you will find an open case back through which you can marvel at the fascinating technology of the mechanical movement. It is driven by the natural movement of the wearer. A real piece of watchmaking art for your wrist.
The Naos Automatic Edition Argo is limited to 750 pieces. A unique model that not everyone has.Â
– LIMITED: Only 750 pieces in total. A watch that not everyone has.
– SCRATCHPROOF: Sapphire glass, the best watch glass in the world.
– DURABLE: Durable Miyota automatic movement.
– QUICK-CHANGE SYSTEM: Change the strap in seconds, without tools!
– SAFE: 5 ATM water resistant.
– PERFECT CHOICE: Whether for the office or for leisure, suitable for any occasion.
| Dial | moss green, yellow, midnight blue |
| Hands | orange,red |
| Diameter | 38 mm |
| Material | 316L stainless steel, polished |
| Case height | 12 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 43 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | mechanical automatic movement |
| Caliber | Miyota 8215 |
| Max. power reserve | 42 hours |
| Vibrations | 21,600 |
| Jewels | 21 Jewels |
| Strap type | Edition strap brown |
| Material (strap) | cattle leather |
| Length (strap) | 82 + 119 mm |
Original: $523.04
-65%$523.04
$183.06Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Limited editionÂ
Our classic, the Naos Automatic, gets a colourful makeover: a limited special edition with a multi-coloured dial. We are fulfilling the STERNGLAS community's wish for a coloured automatic model. It comes with an exclusive edition strap made of brown vintage leather with an exciting contrast stitching in red.
Visual highlight: In addition to the limitation number, you will find an open case back through which you can marvel at the fascinating technology of the mechanical movement. It is driven by the natural movement of the wearer. A real piece of watchmaking art for your wrist.
The Naos Automatic Edition Argo is limited to 750 pieces. A unique model that not everyone has.Â
– LIMITED: Only 750 pieces in total. A watch that not everyone has.
– SCRATCHPROOF: Sapphire glass, the best watch glass in the world.
– DURABLE: Durable Miyota automatic movement.
– QUICK-CHANGE SYSTEM: Change the strap in seconds, without tools!
– SAFE: 5 ATM water resistant.
– PERFECT CHOICE: Whether for the office or for leisure, suitable for any occasion.
| Dial | moss green, yellow, midnight blue |
| Hands | orange,red |
| Diameter | 38 mm |
| Material | 316L stainless steel, polished |
| Case height | 12 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 43 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | mechanical automatic movement |
| Caliber | Miyota 8215 |
| Max. power reserve | 42 hours |
| Vibrations | 21,600 |
| Jewels | 21 Jewels |
| Strap type | Edition strap brown |
| Material (strap) | cattle leather |
| Length (strap) | 82 + 119 mm |























