



















Naos Automatik Edition Cambridge
Pre-order closed!
This model was only available until September 21st
We celebrate the golden twenties and the around 100 year old invention of the automatic watch with a premium version of our classic. The Naos Automatic Edition Cambridge is equipped with the caliber 9015 from the Japanese manufacturer Miyota. With an overall height of only 9 mm, the Edition Cambridge is 25% thinner than our classic Naos Automatic. The domed dial with subtle satin finish is available in "British racing green" and "royal blue" variants. Additional highlights include a gold date frame and orange hand accents. The sapphire glass case back reveals the refined rotor with a gold embedded STERNGLAS logo engraving. Like all STERNGLAS models, our Cambridge edition has a double anti-reflective, domed sapphire glass. Our premium model is rounded off by a dark brown strap made of English Bridle leather. The leather normally finds use in equestrian sports, as a bridle and in the saddle, and is therefore also characterized by its particular resistance and robustness.
A watch that brings the golden twenties to life.Â
 — SCRATCHPROOF: sapphire crystal, the best watch glass in the world
— DURABLE: Premium automatic caliber MIYOTA 9015 with decorated rotor
— QUICK-CHANGE-SYSTEM: Strap change in seconds, without tools!
— SAFE: 5 ATM waterproof
| Diameter | 38 mm |
| Case material |
316L stainless steel, gold (polished) |
| Case height | 9,0 mm excl. glass |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 42,4Â mm |
| Water resistance | up to 5Â bar |
| Dial color | British racing green /Â Royal blue |
| Hands type | Needle hands |
| Hands color | gold / orange |
| Watch glass | domed sapphire glass, double anti-reflective |
| Case back | Flat sapphire glass |
| Strap Variants | Bride 20 dark brown (polished)   |
Â
Movement
| Type | Mechanical 3-hand automatic movement, date |
| Manufacturer | Miyota |
| Caliber | 9015 |
| Complications | Date (6h) |
| Accuracy | -10/+30 sec/ day |
| Power reserve | 42 hours |
| Frequency | 28.800 A/h |
| Jewels | 24 Jewels |
Â
Original: $872.51
-65%$872.51
$305.38Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Pre-order closed!
This model was only available until September 21st
We celebrate the golden twenties and the around 100 year old invention of the automatic watch with a premium version of our classic. The Naos Automatic Edition Cambridge is equipped with the caliber 9015 from the Japanese manufacturer Miyota. With an overall height of only 9 mm, the Edition Cambridge is 25% thinner than our classic Naos Automatic. The domed dial with subtle satin finish is available in "British racing green" and "royal blue" variants. Additional highlights include a gold date frame and orange hand accents. The sapphire glass case back reveals the refined rotor with a gold embedded STERNGLAS logo engraving. Like all STERNGLAS models, our Cambridge edition has a double anti-reflective, domed sapphire glass. Our premium model is rounded off by a dark brown strap made of English Bridle leather. The leather normally finds use in equestrian sports, as a bridle and in the saddle, and is therefore also characterized by its particular resistance and robustness.
A watch that brings the golden twenties to life.Â
 — SCRATCHPROOF: sapphire crystal, the best watch glass in the world
— DURABLE: Premium automatic caliber MIYOTA 9015 with decorated rotor
— QUICK-CHANGE-SYSTEM: Strap change in seconds, without tools!
— SAFE: 5 ATM waterproof
| Diameter | 38 mm |
| Case material |
316L stainless steel, gold (polished) |
| Case height | 9,0 mm excl. glass |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 42,4Â mm |
| Water resistance | up to 5Â bar |
| Dial color | British racing green /Â Royal blue |
| Hands type | Needle hands |
| Hands color | gold / orange |
| Watch glass | domed sapphire glass, double anti-reflective |
| Case back | Flat sapphire glass |
| Strap Variants | Bride 20 dark brown (polished)   |
Â
Movement
| Type | Mechanical 3-hand automatic movement, date |
| Manufacturer | Miyota |
| Caliber | 9015 |
| Complications | Date (6h) |
| Accuracy | -10/+30 sec/ day |
| Power reserve | 42 hours |
| Frequency | 28.800 A/h |
| Jewels | 24 Jewels |
Â























