















Naos Automatik piano black
The automatic version of our classic – truly elegant, yet unobtrusive. Equipped with a glass case back, you can see the mechanical movement in action. A piece of watchmaking art for your wrist.
- SCRATCHPROOF: sapphire crystal, the best watch glass in the world
- DURABLE: solid MIYOTA automatic movement
- QUICK-CHANGE-SYSTEM: Strap change in seconds, without tools!
- SAFE: 5 ATM waterproof

| Dial | white |
| Hands | blue |
| Diameter | 38 mm |
| Material | 316L stainless steel, polished |
| Case height | 12 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 43 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | mechanical automatic movement |
| Caliber | Miyota 821A (black variant: 8215) |
| Max. power reserve | 42 hours |
| Vibrations | 21,600 |
| Jewels | 21 Jewels |
| Strap type | Premium 20 dark brown |
| Material (strap) | calf leather |
| Length (strap) | 80 + 118 mm |
Original: $546.34
-65%$546.34
$191.22Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The automatic version of our classic – truly elegant, yet unobtrusive. Equipped with a glass case back, you can see the mechanical movement in action. A piece of watchmaking art for your wrist.
- SCRATCHPROOF: sapphire crystal, the best watch glass in the world
- DURABLE: solid MIYOTA automatic movement
- QUICK-CHANGE-SYSTEM: Strap change in seconds, without tools!
- SAFE: 5 ATM waterproof

| Dial | white |
| Hands | blue |
| Diameter | 38 mm |
| Material | 316L stainless steel, polished |
| Case height | 12 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 43 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | mechanical automatic movement |
| Caliber | Miyota 821A (black variant: 8215) |
| Max. power reserve | 42 hours |
| Vibrations | 21,600 |
| Jewels | 21 Jewels |
| Strap type | Premium 20 dark brown |
| Material (strap) | calf leather |
| Length (strap) | 80 + 118 mm |























