








Naos Edition Bauhaus II blue
Wassily Kandinsky, one of the most influential masters at the Bauhaus, is known for his association of colour and form, which is still known for the Bauhaus today. The more acute the respective shape, the warmer and the more obtuse the angle, the colder - according to his theory.
This assumption is the basis for the Naos Edition Bauhaus II and thus our classic shines in the colours yellow, red and blue - limited to 333 pieces each color.
We also developed the new segment strap made of brushed stainless steel. The simple and light design is expressive, but its straight lines keep it restrained and underline the colourful dial.
Our Naos embodies all the qualities that a daily companion must have: Timeless Bauhaus design, durability thanks to high-quality components and eye-catching details.
Â
| Dial | red |
| Hands | silver |
| Diameter | 38 mm |
| Material | 316L stainless steel, polished |
| Case height | 6 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 41 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Ronda 714 |
| Strap type | Segment strap 20 |
| Material (strap) | 316L stainless steel |
| Length (strap) | 75 + 110 mm |
Original: $313.36
-65%$313.36
$109.68Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Wassily Kandinsky, one of the most influential masters at the Bauhaus, is known for his association of colour and form, which is still known for the Bauhaus today. The more acute the respective shape, the warmer and the more obtuse the angle, the colder - according to his theory.
This assumption is the basis for the Naos Edition Bauhaus II and thus our classic shines in the colours yellow, red and blue - limited to 333 pieces each color.
We also developed the new segment strap made of brushed stainless steel. The simple and light design is expressive, but its straight lines keep it restrained and underline the colourful dial.
Our Naos embodies all the qualities that a daily companion must have: Timeless Bauhaus design, durability thanks to high-quality components and eye-catching details.
Â
| Dial | red |
| Hands | silver |
| Diameter | 38 mm |
| Material | 316L stainless steel, polished |
| Case height | 6 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 41 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Ronda 714 |
| Strap type | Segment strap 20 |
| Material (strap) | 316L stainless steel |
| Length (strap) | 75 + 110 mm |























