








Naos Edition Vintage / Modena
Special Edition!
Our classic - classically interpreted. Inspired by vintage watches of the 60s, the Naos Edition Vintage radiates nostalgia. The champagne-golden case with a diameter of 38 mm combines the trends of the decades and makes this timepiece the ideal everyday watch for those who value style, practicality and tradition. The slightly curved dial with fine sepia satin finish and Roman numerals emphasises the nostalgic, noble character. A special highlight is the deep engraving on the case back showing the Hamburg Alster lake in the 1960s.
| Dial | satined-sepia, curved |
| Hands | gold |
| Diameter | 38 mm |
| Material | 316L stainless steel, polished |
| Case height | 6 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 41 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Ronda 714 |
| Strap type | Modena 20 black |
| Material (strap) | calf leather |
| Length (strap) | 82 + 119 mm |
Original: $313.36
-65%$313.36
$109.68Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Special Edition!
Our classic - classically interpreted. Inspired by vintage watches of the 60s, the Naos Edition Vintage radiates nostalgia. The champagne-golden case with a diameter of 38 mm combines the trends of the decades and makes this timepiece the ideal everyday watch for those who value style, practicality and tradition. The slightly curved dial with fine sepia satin finish and Roman numerals emphasises the nostalgic, noble character. A special highlight is the deep engraving on the case back showing the Hamburg Alster lake in the 1960s.
| Dial | satined-sepia, curved |
| Hands | gold |
| Diameter | 38 mm |
| Material | 316L stainless steel, polished |
| Case height | 6 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 41 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Ronda 714 |
| Strap type | Modena 20 black |
| Material (strap) | calf leather |
| Length (strap) | 82 + 119 mm |























