š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now







Naos turquoise
A classic dress watch - newly interpreted. The slim case of only 6 mm diameter thickness, allows it to slide under any shirt cuff. The Naos embodies our brand like no other model. Therefore, since our name is German for "star glass", it was only logical to that we named the Naos after a star.
Ā
| Dial | white |
| Hands | dark blue |
| Diameter | 38 mm |
| Material | 316L stainless steel, polished |
| Case height | 6 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 41 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Ronda 714 |
| Strap type | Premium 20Ā dark brown |
| Material (strap) | calf leather |
| LengthĀ (strap) | 80 + 118 mm |
Select Choose Your Strap
From $121.91
Original: $348.31
-65%Naos turquoiseā
$348.31
$121.91Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A classic dress watch - newly interpreted. The slim case of only 6 mm diameter thickness, allows it to slide under any shirt cuff. The Naos embodies our brand like no other model. Therefore, since our name is German for "star glass", it was only logical to that we named the Naos after a star.
Ā
| Dial | white |
| Hands | dark blue |
| Diameter | 38 mm |
| Material | 316L stainless steel, polished |
| Case height | 6 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 41 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Ronda 714 |
| Strap type | Premium 20Ā dark brown |
| Material (strap) | calf leather |
| LengthĀ (strap) | 80 + 118 mm |























