









Sedius black
Bauhaus Meets Art Déco – the Sedius model combines two contrasting design philosophies into a watch with a unique character.
The STERNGLAS Sedius, available in white and black, features a classic sector dial that combines concentric circles with lines to create a functional, visually clear, and easily readable display. The blue leaf hands, used for the first time in a STERNGLAS watch, create a striking visual contrast against the satin-finished white and silver dial. In the black version, the gold leaf hands provide contrast against the satin-finished black and anthracite dial. Double-domed and double anti-reflective sapphire crystal not only protects against everyday scratches but also ensures excellent readability.
The duality of Bauhaus and Art Déco is also evident in the movement: the special feature of the Sedius is the analogue Mecha-Quartz movement VH31 by Seiko, which maintains the reliability of a quartz watch while also featuring a smooth second hand. With 4 beats per second, the second hand moves significantly smoother than traditional quartz movements. In this way, the Sedius combines the functionality of Bauhaus with the stylish elegance of Art Déco.
The case made of robust polished 316L stainless steel fits comfortably on the wrist with a diameter of 40 mm and a case height of 8 mm (excl. glass). The 4-fold screwed case back features an abstract day/night engraving that reflects the thematic contrast between Art Déco and Bauhaus.
Â
| Dial |
black (satined), anthracite (circular brushed) |
| Hands | gold |
| Diameter | 40 mm |
| Material | 316L stainless steel, PVD gold |
| Case height | 8 mm excl. glass |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 47 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Seiko VH31 |
| Strap type | Heritage 20 black |
| Material (strap) | cattle leather |
| Length (strap) | 82 + 119 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bauhaus Meets Art Déco – the Sedius model combines two contrasting design philosophies into a watch with a unique character.
The STERNGLAS Sedius, available in white and black, features a classic sector dial that combines concentric circles with lines to create a functional, visually clear, and easily readable display. The blue leaf hands, used for the first time in a STERNGLAS watch, create a striking visual contrast against the satin-finished white and silver dial. In the black version, the gold leaf hands provide contrast against the satin-finished black and anthracite dial. Double-domed and double anti-reflective sapphire crystal not only protects against everyday scratches but also ensures excellent readability.
The duality of Bauhaus and Art Déco is also evident in the movement: the special feature of the Sedius is the analogue Mecha-Quartz movement VH31 by Seiko, which maintains the reliability of a quartz watch while also featuring a smooth second hand. With 4 beats per second, the second hand moves significantly smoother than traditional quartz movements. In this way, the Sedius combines the functionality of Bauhaus with the stylish elegance of Art Déco.
The case made of robust polished 316L stainless steel fits comfortably on the wrist with a diameter of 40 mm and a case height of 8 mm (excl. glass). The 4-fold screwed case back features an abstract day/night engraving that reflects the thematic contrast between Art Déco and Bauhaus.
Â
| Dial |
black (satined), anthracite (circular brushed) |
| Hands | gold |
| Diameter | 40 mm |
| Material | 316L stainless steel, PVD gold |
| Case height | 8 mm excl. glass |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 47 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Seiko VH31 |
| Strap type | Heritage 20 black |
| Material (strap) | cattle leather |
| Length (strap) | 82 + 119 mm |























