











Sedius white
Bauhaus Meets Art Déco – the Sedius model combines two contrasting design philosophies into a watch with a unique character.
The STERNGLAS Sedius, available in white and black, features a classic sector dial that combines concentric circles with lines to create a functional, visually clear, and easily readable display. The blue leaf hands, used for the first time in a STERNGLAS watch, create a striking visual contrast against the satin-finished white and silver dial. In the black version, the gold leaf hands provide contrast against the satin-finished black and anthracite dial. Double-domed and double anti-reflective sapphire crystal not only protects against everyday scratches but also ensures excellent readability.
The duality of Bauhaus and Art Déco is also evident in the movement: the special feature of the Sedius is the analogue Mecha-Quartz movement VH31 by Seiko, which maintains the reliability of a quartz watch while also featuring a smooth second hand. With 4 beats per second, the second hand moves significantly smoother than traditional quartz movements. In this way, the Sedius combines the functionality of Bauhaus with the stylish elegance of Art Déco.
Â
| Dial |
white (satined), silver (circular brush) |
| Hands | blue |
| Diameter | 40 mm |
| Material | 316L stainless steel, |
| Case height | 8 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 47 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Seiko VH31 |
| Strap type | Heritage 20 dark blue |
| Material (strap) | cowhide leather |
| Length (strap) | 82 + 119 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bauhaus Meets Art Déco – the Sedius model combines two contrasting design philosophies into a watch with a unique character.
The STERNGLAS Sedius, available in white and black, features a classic sector dial that combines concentric circles with lines to create a functional, visually clear, and easily readable display. The blue leaf hands, used for the first time in a STERNGLAS watch, create a striking visual contrast against the satin-finished white and silver dial. In the black version, the gold leaf hands provide contrast against the satin-finished black and anthracite dial. Double-domed and double anti-reflective sapphire crystal not only protects against everyday scratches but also ensures excellent readability.
The duality of Bauhaus and Art Déco is also evident in the movement: the special feature of the Sedius is the analogue Mecha-Quartz movement VH31 by Seiko, which maintains the reliability of a quartz watch while also featuring a smooth second hand. With 4 beats per second, the second hand moves significantly smoother than traditional quartz movements. In this way, the Sedius combines the functionality of Bauhaus with the stylish elegance of Art Déco.
Â
| Dial |
white (satined), silver (circular brush) |
| Hands | blue |
| Diameter | 40 mm |
| Material | 316L stainless steel, |
| Case height | 8 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 47 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Seiko VH31 |
| Strap type | Heritage 20 dark blue |
| Material (strap) | cowhide leather |
| Length (strap) | 82 + 119 mm |





















