






Sinja rosegold
For aĀ limited time only: Our popular Sinja in a subtle rosegold!
Sinja - "the little sun". The name of our new model for the female wrist originates from the Nordic and perfectly describes our timepiece with a case diameter of 32 mm and sunburst dial. The combination of different surface structures and materials creates a unique character.
| Diameter | 32 mm |
| Material | 316LĀ stainless steel, polished |
| Color | rose gold |
| Case height | 6 mm |
| Lug width | 16 mm |
| Lug-to-lug | 36 mm |
| Water resistance | bis zu 5 Bar |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Ronda 762 |
| Strap type | Milanaise 16 rose gold |
| Material (strap) | 316L stainless steel / PVD rose gold |
| LengthĀ (strap) | 89 + 110 mm |
Original: $255.11
-65%$255.11
$89.29Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
For aĀ limited time only: Our popular Sinja in a subtle rosegold!
Sinja - "the little sun". The name of our new model for the female wrist originates from the Nordic and perfectly describes our timepiece with a case diameter of 32 mm and sunburst dial. The combination of different surface structures and materials creates a unique character.
| Diameter | 32 mm |
| Material | 316LĀ stainless steel, polished |
| Color | rose gold |
| Case height | 6 mm |
| Lug width | 16 mm |
| Lug-to-lug | 36 mm |
| Water resistance | bis zu 5 Bar |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Ronda 762 |
| Strap type | Milanaise 16 rose gold |
| Material (strap) | 316L stainless steel / PVD rose gold |
| LengthĀ (strap) | 89 + 110 mm |























