











Tachymeter black
NEW: The Tachymeter – a Chronograph inspired by the Furkapass in Switzerland.
The fastest car in the world has its highest speed at incredible 483,4 km/h. Did you know that you can measure the average speed using the tachymeter scale? At the 1932 Olympics, the time was stopped by hand with such a chronograph including a tachymeter scale.Â
According to its visual appearance, the tachymeter lives up to its sporty background. The tachymeter scale and the colored highlights in orange would also be a real eye-catcher in the cockpit of a sports car. Two of the three totalizers can be used to stop the time in minutes and hours; the highlight second hand in orange enables second-accurate measurement.
The distinctive look of the Tachymeter is inspired by the world-famous Swiss Furkapass. The brushed 316 stainless steel case and matte anthracite dial are reminiscent of the region's steep rock faces. Located at an altitude of 2,429 meters, this road pass in the Swiss Alps is considered extremely difficult to navigate and demands everything from even experienced drivers. Does a glance at the masculine timepiece on your wrist give you the confidence you need?Â
âś“ Chronograph with stop function
âś“ Bezel with tachymeter scale
âś“ Engraved case back with stylized Furkapass
âś“ Multi-layer dial
| Dial | black-orange |
| Hands | silver, orange |
| Diameter | 42 mm |
| Material | 316L stainless steel, brushed |
| Weight | 67Â g + 10 g |
| Case height | 10 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 50 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | flat sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | quartz chronograph movement |
| Caliber | Miyota 0S20 |
| Complications | small second, stopping function (second, minute, 24h), date |
| Strap type | Modena 20 brown |
| Material (strap) | leather |
| Length (strap) | 82 + 119 mm |
Original: $394.90
-65%$394.90
$138.21Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
NEW: The Tachymeter – a Chronograph inspired by the Furkapass in Switzerland.
The fastest car in the world has its highest speed at incredible 483,4 km/h. Did you know that you can measure the average speed using the tachymeter scale? At the 1932 Olympics, the time was stopped by hand with such a chronograph including a tachymeter scale.Â
According to its visual appearance, the tachymeter lives up to its sporty background. The tachymeter scale and the colored highlights in orange would also be a real eye-catcher in the cockpit of a sports car. Two of the three totalizers can be used to stop the time in minutes and hours; the highlight second hand in orange enables second-accurate measurement.
The distinctive look of the Tachymeter is inspired by the world-famous Swiss Furkapass. The brushed 316 stainless steel case and matte anthracite dial are reminiscent of the region's steep rock faces. Located at an altitude of 2,429 meters, this road pass in the Swiss Alps is considered extremely difficult to navigate and demands everything from even experienced drivers. Does a glance at the masculine timepiece on your wrist give you the confidence you need?Â
âś“ Chronograph with stop function
âś“ Bezel with tachymeter scale
âś“ Engraved case back with stylized Furkapass
âś“ Multi-layer dial
| Dial | black-orange |
| Hands | silver, orange |
| Diameter | 42 mm |
| Material | 316L stainless steel, brushed |
| Weight | 67Â g + 10 g |
| Case height | 10 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 50 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | flat sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | quartz chronograph movement |
| Caliber | Miyota 0S20 |
| Complications | small second, stopping function (second, minute, 24h), date |
| Strap type | Modena 20 brown |
| Material (strap) | leather |
| Length (strap) | 82 + 119 mm |























