











Hamburg silver
Inspired by measuring instruments from the maritime world, the HAMBURG clearly has its focus on function. With a size of 42 mm diamater, it is the ideal everyday watch for men who value style, practicality and precision. The detailed dial design, combined with the precise 3 hands quartz movement underline its precise character.Ā The silver-satin dial with its fine curvature enhances the uniqueness of this timepiece. A homage to our hometown - the Sternglas HAMBURG.
| Dial | satined-silver, convexĀ curved |
| Hands | black-white |
| Diameter | 42 mm |
| Material | 316L stainless steel, polished |
| Case height | 6 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 45 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Ronda 715 |
| Strap type | VintageĀ 20Ā mocha |
| Material (strap) | cattleĀ leather |
| LengthĀ (strap) | 82 + 119 mm |
Original: $406.55
-65%$406.55
$142.29Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by measuring instruments from the maritime world, the HAMBURG clearly has its focus on function. With a size of 42 mm diamater, it is the ideal everyday watch for men who value style, practicality and precision. The detailed dial design, combined with the precise 3 hands quartz movement underline its precise character.Ā The silver-satin dial with its fine curvature enhances the uniqueness of this timepiece. A homage to our hometown - the Sternglas HAMBURG.
| Dial | satined-silver, convexĀ curved |
| Hands | black-white |
| Diameter | 42 mm |
| Material | 316L stainless steel, polished |
| Case height | 6 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 45 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Ronda 715 |
| Strap type | VintageĀ 20Ā mocha |
| Material (strap) | cattleĀ leather |
| LengthĀ (strap) | 82 + 119 mm |





















