š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now











Naos deep blue
Ā
A classic dress watch - newly interpreted. The slim case of only 8 mm diameter thickness, allows it to slide under any shirt cuff. The Naos embodies our brand like no other model. Therefore, since our name is German for "star glass", it was only logical toĀ that we named the Naos after a star.
- SCRATCHPROOF: sapphire crystal, the best watch glass in the world
- DURABLE: solidĀ Ronda quartzĀ movement
- QUICK-CHANGE SYSTEM: Strap change in seconds, without tools!
- SAFE: 5 ATMĀ water proof
Ā
Ā
| Dial | blue (sunburst) |
| Hands | silver |
| Diameter | 38 mm |
| Material | 316L stainless steel, polished |
| Case height | 6 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 41 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Ronda 714 |
| Strap type | MilanaiseĀ 20Ā silver |
| Material (strap) | 316L stainless steel |
| LengthĀ (strap) | 89 + 110 mm |
Select Choose Your Strap
From $269.09
Naos deep blueā
$269.09
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ā
A classic dress watch - newly interpreted. The slim case of only 8 mm diameter thickness, allows it to slide under any shirt cuff. The Naos embodies our brand like no other model. Therefore, since our name is German for "star glass", it was only logical toĀ that we named the Naos after a star.
- SCRATCHPROOF: sapphire crystal, the best watch glass in the world
- DURABLE: solidĀ Ronda quartzĀ movement
- QUICK-CHANGE SYSTEM: Strap change in seconds, without tools!
- SAFE: 5 ATMĀ water proof
Ā
Ā
| Dial | blue (sunburst) |
| Hands | silver |
| Diameter | 38 mm |
| Material | 316L stainless steel, polished |
| Case height | 6 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 41 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Ronda 714 |
| Strap type | MilanaiseĀ 20Ā silver |
| Material (strap) | 316L stainless steel |
| LengthĀ (strap) | 89 + 110 mm |























