














Naos XL white
The model Naos is a classic dress watch that embodies the Bauhaus style like no other timepiece from STERNGLAS. With its focus on the essential and the use of high-quality materials, it becomes the ideal companion for everyday life.
Due to numerous requests from the STERNGLAS community, we have developed the Naos XL – a larger version with a diameter of 42 mm, designed for broader wrists. With this new watch, we fulfill the wish of those who found the Naos with a diameter of 38 mm just too small.
With its timeless Bauhaus design, the Naos XL captures attention and adds a touch of class to any outfit. The watch is built with selected components such as scratch-resistant sapphire crystal and the precise Miyota Caliber 9U15 movement, ensuring durability and reliability. The case is crafted from polished 316L stainless steel.
A distinctive feature of the Naos XL is its understated appearance despite the larger diameter of 42 mm. With a case height of only 6.6 mm, it sits comfortably on the wrist and fits perfectly under any shirt sleeve. The dark brown premium strap made of fine calfskin nestles comfortably around your wrist. As usual, you can easily and quickly combine the Naos XL with any strap from our collection, thanks to its 20 mm lug width.
The Naos XL now extends the Naos collection. It serves as the perfect dress watch for broader wrists. Whether in the office, at festive occasions, or in everyday life, the Naos XL adds a touch of class and style to any outfit.
| Dial | white |
| Hands | dark blue |
| Diameter | 42 mm |
| Material | 316L stainless steel, polished |
| Case height | 6,6 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 47 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Miyota 9U15 |
| Strap type | Premium 20 dark brown |
| Material (strap) | calf leather |
| Length (strap) | 80 + 118 mm |
Original: $359.96
-65%$359.96
$125.99Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The model Naos is a classic dress watch that embodies the Bauhaus style like no other timepiece from STERNGLAS. With its focus on the essential and the use of high-quality materials, it becomes the ideal companion for everyday life.
Due to numerous requests from the STERNGLAS community, we have developed the Naos XL – a larger version with a diameter of 42 mm, designed for broader wrists. With this new watch, we fulfill the wish of those who found the Naos with a diameter of 38 mm just too small.
With its timeless Bauhaus design, the Naos XL captures attention and adds a touch of class to any outfit. The watch is built with selected components such as scratch-resistant sapphire crystal and the precise Miyota Caliber 9U15 movement, ensuring durability and reliability. The case is crafted from polished 316L stainless steel.
A distinctive feature of the Naos XL is its understated appearance despite the larger diameter of 42 mm. With a case height of only 6.6 mm, it sits comfortably on the wrist and fits perfectly under any shirt sleeve. The dark brown premium strap made of fine calfskin nestles comfortably around your wrist. As usual, you can easily and quickly combine the Naos XL with any strap from our collection, thanks to its 20 mm lug width.
The Naos XL now extends the Naos collection. It serves as the perfect dress watch for broader wrists. Whether in the office, at festive occasions, or in everyday life, the Naos XL adds a touch of class and style to any outfit.
| Dial | white |
| Hands | dark blue |
| Diameter | 42 mm |
| Material | 316L stainless steel, polished |
| Case height | 6,6 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Lug-to-lug | 47 mm |
| Water resistance | up to 5 ATM |
| Glass | domed sapphire glass, anti-reflective |
| Movement type | analog quartz movement |
| Caliber | Miyota 9U15 |
| Strap type | Premium 20 dark brown |
| Material (strap) | calf leather |
| Length (strap) | 80 + 118 mm |























